Більшість комітетів Верховної Ради суттєво покращила відкритість своєї роботи та інформування громадян. Зокрема, 16 із 23 парламентських комітетів вже оновили свої сайти, які тепер мають сучасний та адаптивний дизайн, більш зручну і зрозумілу користувачам структуру. Переважна більшість комітетів відновила також онлайн-трансляції засідань або ж публікує відео через певний час.

Рух «Чесно» провів черговий етап моніторингу відкритості роботи комітетів парламенту під час воєнного стану. Цього разу результати виявились неочікуваними. Наприклад, Комітет з питань євроінтеграції із лідерів попереднього антирейтингу посів перше місце. Натомість антирейтинг тепер складається лише з одного комітету – Комітету з питань транспорту, в якого досі немає відеотрансляцій, розділу порядків денних, а остання опублікована в розділі стенограма – за грудень 2022 року. Цей комітет очолює нардеп і заступник голови фракції «Слуги народу» Юрій Кісєль

Як змінився рівень відкритості роботи комітетів Верховної Ради в умовах воєнного стану, які новації використовують комітети, щоб якісно інформувати про свою роботу, хто в лідерах, а хто в аутсайдерах? Про все це у черговому дослідженні «Чесно». ​​

Вхід дозволено. Рейтинг відкритості парламентських комітетів-2024 Вхід дозволено. Рейтинг відкритості парламентських комітетів-2024

Моніторинг відкритості роботи парламентських комітетів цього разу охоплював друге півріччя 2023 року. Зазначимо, що наразі Апарат Верховної Ради здійснює модернізацію та оновлення сайтів парламентських комітетів. Із 23 комітетів 16 вже мають новий дизайн сайтів з уніфікованою структурою та наповненням. 

Вхід дозволено. Рейтинг відкритості парламентських комітетів-2024

У жовтні минулого року Рух «Чесно» оновив рекомендації для парламентських комітетів і надіслав їх керівництву комітетів, аби вони могли більш якісно інформувати про свою роботу для виборців, медіа та громадських організацій.

За цей час працівники секретаріатів окремих комітетів регулярно звертались до «Чесно» за консультаціями та інформували про зміни. Наприклад, представники енергетичного комітету, комітетів екологічної політики та свободи слова. Крім того, Рух «Чесно» за цей час провів низку інтерв’ю із керівництвом комітетів. 

Водночас у січні 2024 року «Чесно» все ж звернувся до цих комітетів із вимогою відновити відкритість роботи у питаннях, які не містять безпекових ризиків та є суспільно значущими для українців. І вже наприкінці січня 2024 року Комітет з питань нацбезпеки та оборони опублікував на сайті всі порядки денні своїх минулих засідань, тож громадяни можуть ознайомитися з переліком питань, які опрацьовував комітет. 

Вхід дозволено. Рейтинг відкритості парламентських комітетів-2024

У 2023 році одразу сім комітетів отримали максимальні 9 балів за нашою оцінкою. Найбільше зростання у порівнянні з оцінкою першого півріччя 2023 року має Комітет з питань інтеграції України до ЄC, адже минулого разу він перебував у переліку найбільш закритих комітетів з оцінкою лише 4,5 бала. Проте наразі комітет виконав усі рекомендації, а також почав публікувати відеотрансляції засідань не лише на своїй сторінці у Facebook, а й на каналі в YouTube (із грудня 2023 року).

Значне зростання відкритості показав і Комітет з питань соціальної політики. Окрім дотримання всіх рекомендацій, комітет впроваджує власні ініціативи для полегшення доступу громадян до інформації про свою діяльність. Так, на сайті комітету створили окремий розділ «Моніторинг новин», де у зручному форматі зібрано основні результати роботи комітету, анонси тематичних подій та можливостей для громадян.

Вхід дозволено. Рейтинг відкритості парламентських комітетів-2024Читайте також: Як працюють комітети Верховної Ради? Антирейтинг прозорості 2.0

Наприклад, свої новації впроваджує Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, що також має найвищий бал за відкритістю роботи протягом цього моніторингу. Він виявив ініціативу та публікує частину матеріалів про свою діяльність також і англійською, що є надзвичайно важливим рішенням у теперішніх умовах. 

Вхід дозволено. Рейтинг відкритості парламентських комітетів-2024

Перекладені на англійську матеріали має і вже згаданий Комітет з питань інтеграції України до ЄС. 

Натомість Комітет з питань прав людини – чи не єдиний, який не лише публікує відео зі своїх засідань, а навіть розставляє часові мітки на відео із позначенням тем обговорень порядку денного. Ця незначна деталь дуже зручна для користувачів, адже дає можливість швидко знайти необхідний фрагмент обговорення.

Вхід дозволено. Рейтинг відкритості парламентських комітетів-2024

Комітет з питань організації державної влади також має найвищий бал оцінки відкритості. Серед особливостей цього комітету можна виокремити наявність власного стилю оформлення матеріалів та впізнаваний дизайн публікацій, що є зручним для читача.

Вхід дозволено. Рейтинг відкритості парламентських комітетів-2024

Першу сходинку за відкритістю розділяє з іншими Комітет з питань антикорупційної політики. Під час минулого моніторингу він мав низькі бали через погану наповненість сайту, проте цьогоріч публікує всі протоколи, стенограми та аудіозаписи засідань. Таке збільшення відкритості роботи є надзвичайно важливим для комітету, що працює у напрямку протидії корупції, адже саме під час засідань комітету громадськості та нардепам уже вдавалося висвітлити та зупинити корупційні схеми, зокрема в оборонній сфері. 

У свою чергу Комітет з питань здоровʼя нації залишається відкритим вже понад рік. Під час минулого моніторингу він показав значний прогрес, а вже під час цієї хвилі моніторингу вдалося зафіксувати якісне продовження роботи над доступом громадян до інформації.

Читати більше: Михайло Радуцький: Проживши рік за кордоном, всі чомусь їдуть до наших лікарівВхід дозволено. Рейтинг відкритості парламентських комітетів-2024

Цьогоріч антирейтинг відкритості комітетів включає в себе лише один комітет, адже всі інші достатньо відкриті для громадян. Найменший бал наразі має Комітет з питань транспорту та інфраструктури. 

Вхід дозволено. Рейтинг відкритості парламентських комітетів-2024

Цей комітет досі не транслює відео зі своїх засідань і не має каналу в YouTube, хоча у своїх повідомленнях про роботу публікує скриншоти із Zoom. Тобто засідання проходять у режимі відеоконференцій і їхні записи є, але їх чомусь не публікують. 

Вхід дозволено. Рейтинг відкритості парламентських комітетів-2024

Крім того, у комітеті відсутні публікації порядків денних, протоколів та аудіозаписів засідань. Фактично громадяни мають дуже обмежений доступ до інформації про діяльність комітету.

У Верховній Раді наразі є ще два комітети з низькою оцінкою відкритості. Це Комітет з пи

Джерело