Україна проти російської брехні. У Міжнародному суді ООН нині відбувся другий день слухань у справ позову Києва проти Москви щодо геноциду. Україна намагається довести: Росія збрехала про те, що українська влада чинить геноцид проти свого ж народу, і відповідно - вигадала привід для повномасштабного вторгнення. Якщо це визнає феміда, то Україна матиме важелі впливу в усіх подальших судових процесах проти Московії. Цей позов унікальний. Аргументи українських представників слухала журналістка "5 каналу" Христина Катарина.

Брехня до Гааги доведе. Московія вкотре витерла ноги об міжнародне право, а тепер – мусить за це відповідати перед Міжнародним судом ООН. Другий день поспіль у Гаазі розглядають позов України проти Росії у справі щодо геноциду. Нині виступає українська сторона. Вітчизняні представники доводять: Російська Федерація спаплюжила Конвенцію про запобігання геноциду, коли вторглася до України 24-го лютого.
"росія веде війну проти моєї країни в ім'я цієї жахливої брехні: нібито Україна коїть геноцид проти власного народу. Ця брехня є для кремля приводом для агресії та завоювання. Москва не надала жодних достовірних доказів. Вона не може. Насправді росія перевернула Конвенцію про геноцид із ніг на голову. Міжнародна спільнота ухвалила Конвенцію про геноцид, щоб захищати, москва посилається на Конвенцію про геноцид, щоб знищувати", – каже посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ, агент України у суді Антон Кориневич.
Позов проти росії Україна подала за два дні після початку великої війни 6 26-го лютого. Київ обрав кмітливу тактику: звинувачує ерефію не в самому геноциді українців, бо поки що цей факт довести украй складно, а в тому, що москва неправдиво звинуватила Україну в геноциді проти свого ж народу. Адже саме байками про винищення українців на Сході путін виправдовував своє повномасштабне вторгнення.
"Світ був шокований, коли росія почала повномасштабне вторгнення до України у лютому 2022-го року. Але кроки, кульмінацією яких стало таке зухвале застосування сили, передбачали не лише нарощування військ довкола України на кордоні з росією та білоруссю. Їм передували 8 років побудови штучного виправдання так званої "спеціальної військової операції" путіна, звинувачень України в тому, що вона чинила геноцид на Донбасі, якому треба запобігти і за який треба покарати. Це не були лише риторичні звороти, як хоче переконати кремль", – наголосила адвокатка України у суді Марні Чік.
Попри 8 років нісенітниць про "київський режим", "хунту" і "нацистів при владі", напередодні представники росії влаштували у залі суду виставу: почали заперечувати слова Путіна та інших високопосадовців. Мовляв, закиди про "геноцид на Донбасі" насправді не були причиною війни, а всього лише стилістичними зворотами. Втім адвокати України чітко наводять беззаперечні докази: цитати кремлівських чиновників, задокументовані від 2014-го року. На додачу нагадують: саме росія зараз вчиняє військові злочини, коли знищує критичну українську інфраструктуру й убиває цивільних, підриває ГЕС, депортує українських дітей та блокує порти.
"Всередині росії про чітку мету повномасштабного вторгнення говорять відкрито, на найвищому рівні. Але в цьому Суді кремлю незручно це повторювати, тут він ховається від правди. Вчора ви також прослухали історію про "київський режим" і "неонацистів", які погрожували людям на українському сході. Це ще одна брехня, але вона підтверджує важливий момент: суперечка існує, хоч росія це і заперечує. Тому ця справа повинна бути розглянута по суті. московія не стоїть над законом. Вона повинна бути притягнута до відповідальності", – зазначив посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ, агент України у суді Антон Кориневич.
Україна закликає міжнародний суд визнати: росія перекрутила тлумачення геноциду і зловживає Конвенцією. Київ також просить феміду встановити: Московія не має законних підстав проводити заходи на території України буцімто для запобігання геноциду. Справа безпрецедентна – таких Міжнародний суд ООН не розглядав ніколи в історії. Небачена досі й кількість держав, які беруть участь у слуханнях: окрім Росії та України, ще 32 країни, які також матимуть слово. Усі вони на боці Києва.
"Країни порушують об'єкт і мету Конвенції, коли ігнорують геноцид, який явно відбувається, але також і коли неправдиво стверджують, що він є, а це не так. Кричущі факти цієї справи свідчать про серйозну небезпеку того, що Росія може дозволити собі підривати благородні цілі Конвенцій про геноцид. Стаття 9 відводить суду вирішальну роль у цьому питанні. Не лише тоді, коли держава паплюжить Конвенцію, скоюючи геноцид, а й тоді, коли вона неправильно тлумачить її, невірно застосовує положення або неправдиво заявляє про виконання своїх зобов'язань, тоді як насправді завдає непоправної шкоди сусідній державі та народу", – підкреслив адвокат України у суді Гарольд Хунджу Кох.
Слухання триватимуть до 27-го вересня. Після цього суд повинен вирішити, чи приймає він скарги України та чи має повноваження розглядати справу по суті. Якщо феміда юридично підтвердить, що росія напала під надуманим приводом, то це полегшить усі подальші судові позови проти москви. Київ уже заявив: вимагатиме від країни-терористки репарацій за всю завдану шкоду. Про яку суму йдеться, поки невідомо. Та за попередніми оцінками Світового банку, збитки внаслідок російської агресії становлять 411 мільярдів доларів. І це лише станом на літо 2023-го.
Христина Катарина, "5 канал"
Як відомо, ПА НАТО визнала злочини росії проти України геноцидом, а режим у рф – рашизмом.
Дивіться також відео: Україна приєдналася до кіберцентру НАТО: що це означає – Віталій Якушев
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Джерело