Це велике церковне свято завжди припадало на той самий день в жовтні і святкувалося разом з Днем захисників та захисниць України, Днем українського козацтва. З переходом на новий календар дата змінилася.

Коли цього року буде Покрова Пресвятої Богородиці

2023 року і надалі українці будуть святкувати це важливе релігійне свято 1 жовтня. Нагадаємо, що до переходу на новоюліанський календар святкування припадало на 14 жовтня.

Покрова Пресвятої Богородиці: що означає цей день

На території Київській Русі це свято було встановлене ще в X столітті. Згідно з переказами, йому передувала подія, яка відбулася в Константинополі у Влахернському храмі 1 жовтня 910 року, де зберігалася важлива для християн реліквія — риза Богородиці.

Коли свято Покрови 2023 року: святкування за новим календарем, традиції та молитва до Пресвятої

Тоді йшла війна і місто було оточене сарацинами, вже практично не мало як оборонятися. Священники проводили всеношну в храмі і тоді юродивий Андрій, який був дуже побожною людиною, побачив видіння. Раптом над вірянами, які стояли навколішках і молилися, з'явилася Діва Марія разом із святими і янголами. Вона покрила людей своїм омофором та молилася разом з ними за мир. Віряни повірили, що Богородиця пильнує людство. Тоді візантійці змогли зняти облогу і розбити сарацинів.

В Україні Покрова вважалася одним з найважливіших свят козацтва. Запорізькі козаки навіть будували храми на честь Діви Марії та вшановували одноіменні ікони.

Народні прикмети на Покрову

  • Якщо до Покрови журавлі не відлетять, то зима настане поволі.
  • Як на Покрову віє вітер з півдня — буде тепла зима.
  • Хто лежить до Покрови, той продасть усі корови.
  • Прийшла Покрова — всохла діброва.
  • Минула Покрова — зоставайся здорова.
  • Минула Покрова — з'їла полудень корова.
  • Коли на Покрову вітер, то і весна буде вітряна.
  • До Покрови думай про пашу для корови.
  • До Покрови давали молоко корови, а по Покрові пішло молоко корові у роги.

Традиції та народні звичаї на Покров Пресвятої Богородиці

В наших предків Покрова вважалася закінченням цілої плеяди осінніх свят, які підводили підсумок господарського року. В народі навіть існувало повір'я: "Пречиста мати (Успіння) засіває, а Покрова збирає". В давнину вірили, що саме в цей період починається так зване "зазим'я", вже на Покрови худобу не виганяли на пасовище, а переводили її на зимове харчування в хліві.

Спостерігаючи за природою, селяни намагалися спрогнозувати майбутнє. Так, якщо вітер дув з півночі, то, казали, зима буде сніжною і дуже холодною.

Покрова також була знаною як період весіль. В народній свідомості існував зв'язок святого омофора Богородиці з покровом (тобто фатою), яким покривали голову нареченої. Також це був час відвідин родини, сімейних застіль.

Як молитися на Покрову Пресвятій Діві Марії

О Пречиста Діво, Мати Господа Всевишніх сил, Неба і землі козацької Царице, Богохранимого стольного града Києва і всієї держави нашої України – Всемогутня Заступнице! Прийми всехвальні й подячні піснеспіви ці від нас, недостойних рабів Твоїх, і піднеси молитви наші до Престолу Бога і Сина Твого, щоби був милостивим до неправд наших і послав благодать Свою до тих, хто шанує Всечесне ім’я Твоє і з вірою та любов’ю вклоняється благовісній іконі Твоїй. О, Владичице Пресвята, змилуйся над немічними людьми твоїми, позбав нас зневіри, відчаю, гніву, ворожнечі, недовір’я, заздрощів, наклепу, ненависті, марнославства і гордощів бісівських, а відтак зглянься на всіх нас милістю Твого заступництва.

Підійми нас із глибини гріховної та просвіти сердечні очі наші, щоби бачити Порятунок. Будь милосердною і тут, і там: як на стороні земного буття, так і на Страшному Суді Сина Твого. Ти після Бога перша наша Надія і Заступниця всіх, хто прибігає до тебе з вірою.

Збережи соборність землі нашої Української, покрий нас Святим Твоїм Омофором від зазіхання злих нечистих сил та усякого супостата, нехай буде в країні нашій – правда  Господня, та хай збережуться в народі нашому святодідівська мова та звичаї. Бо молимося до Тебе Пречиста і Непорочна Діво як до Всемогутньої Заступниці та Винуватиці порятунок нашого і величаємо Святе та Величне ім’я Отця і Сина і Святого Духа в Троїці славимо і поклоняємого Бога, нині та повсякчас і навіки-віків. Амінь.

Джерело