Незважаючи на війну, в Києві знову взялися до політичних інтриг та скандалів. Чорна кішка вчергове перебігла дорогу між Офісом президента та мером Києва Віталієм Кличком. Скандал розгорівся після влучання уламків російської ракети у поліклініку в Деснянському районі – біля закритого бомбосховища там загинули дві жінки та дитина. Після цього президент України Володимир Зеленський різко натякнув меру Києва про можливість нокауту.

Сайт ТСН.ua з'ясовував, чиї голови полетять та до чого призведе цей конфлікт.

Заяви опонентів і масові перевірки

Після трагедії та масових скарг мешканців на зачинені і укриття, які не працюють, Віталій Кличко заявив, що відповідальність за те, що сталася – спільна. Але підкреслив, що місто виділило 10 районам столиці 1,2 мільярда гривень (!) з бюджету Києва на облаштування укриттів. Цими коштами розпоряджаються РДА міста. Тобто відповідальними за стан укриттів та бомбосховищ є очільники районів.

Ракети летять, а політики Київ ділять: чим може закінчитися протистояння ОП та мера Кличка

Мер також підкреслив, що у нього немає впливу на голів РДА – їх призначає глава держави після подання Кабміну. На це прослідувала реакція президента України, який коментуючи загибель людей біля зачиненого бомбосховища у Києві, натякнув, що у декого "може бути нокаут".

До речі, після цього голова Деснянської РДА Дмитро Ратников зробив сміливу заяву до мера Києва, мовляв, пропонує відповідати спільно, бо чим тоді займається у Києві мер?

Власне, скандал набирає обертів. Київрада ухвалила рішення про цілодобовий доступ до укриттів – його мають виконувати усі установи та заклади міста, а громадян закликали інформувати владу про зачинені укриття. До речі, кияни це активно роблять, бо зачинених та занедбаних укриттів у місті виявилося дуже багато.

Мер Києва разом з міністром із питань стратегічних галузей промисловості Олександром Камишіним, який, за дорученням президента, очолив урядову комісію з перевірки укриттів Києва, вже декілька днів перевіряють столичні бомбосховища.

Мер каже, що за результатами перевірки стосовно очільників районів із найгіршими показниками будуть подальші звернення до президента щодо кадрових рішень.

"Підкреслю ще раз, відповідальні за облаштування і роботу укриттів їх балансоутримувачі і глави районів. Кошти на всі РДА були виділені. І голів районів я говорив, хто призначає. Не хочеться вірити в саботаж і політичні мотиви. Особливо, у воєнний час", – заявив Віталій Кличко.

Також мер здивований, що до складу комісії, яка перевіряє укриття по місту, не приєдналися представники КМВА.

"Було б добре, якби представники Київської міської військової адміністрації також були присутні на таких рейдах. Бо споруди цивільного захисту – це також зона їх відповідальності", – заначив Кличко. 

Водночас у КМВА зазначають, що третій день поспіль в столиці працює комісія Київської міської військової адміністрації. Вона перевіряє роботу районних адміністрацій, які мають забезпечити доступ населення до укриттів цивільного захисту.

Водночас у прокуратурі заявили, що гроші на облаштування укриттів просто розікрали. 

"У межах слідства зібрано докази, які підтверджують злочинні дії та змову замовників робіт із переможцями тендерів, направлені на розтрату та заволодіння бюджетними коштами під час реконструкції об’єктів укриття", - йдеться у повідомленні прокуратури.

Зокрема, під час проведення огляду лише одного з об’єктів цивільного захисту у Святошинському районі правоохоронці із залученням експертів зафіксували факти невиконання робіт у повному обсязі, незадовільне їх виконання, використання неякісних легкозаймистих, пожежонебезпечних матеріалів із завищенням їхньої вартості на понад 1 млн грн.

Райони пішли проти мера

Тим часом 5 червня голови десяти районів Києва зробили спільне звернення до Віталія Кличка та закликали його відмовитися від суміщення двох посад – мера Києва та голови КМДА.

Втім, мер Києва швидко відреагував на звернення, як він написав "дружньої команди". 

"Скільки грошей, виділених на укриття, ви освоїли? Відповім: загалом по місту трохи більше 10%! То ви будете брати на себе відповідальність за місто?! Князівства створювати? Показово, що декламатором слабо полум’яного спічу виступив пан Ратніков. Щодо відсторонення якого на час розслідування я звернувся до президента після трагедії в Деснянському районі 1 червня. Коли я тоді зранку спілкувався з людьми, які були, зрозуміло, на емоціях після страшної трагедії, голова району ховався за деревами, а потім тихенько накивав п’ятами", – написав Віталій Кличко.

Він зауважив, що той, хто писав текст очільникам районів, "намагається розбалансувати вщент владу в столиці, знищити самоврядування і створити хаос у Києві". 

Політологи ж кажуть, звернення глав РГА - це сигнал, що Кличка, найімовірніше, будуть знімати з посади голови КМДА.

Хто і за що має відповідати

Олександр Сергієнко, директор аналітико-дослідницького центру "Інститут міста", каже, що згідно з рішенням Конституційного суду від 25 грудня 2003 року лише особа, яка обрана Київським міським головою, може очолити КМДА.

Сергієнко відмічає, що в Офісі президента давно були намагання усунути Кличка з посади голови КМДА. Особливо, якби Верховна рада України ухвалила новий закон про столицю, який розділяв ці дві посади, але зробити це не вдалося.

"Варто згадати, що президент Володимир Зеленський своїм указом від 24 лютого 2022 року створив на базі обласних та київської адміністрацій – військові адміністрації. Законом про військовий стан було фактично ліквідовано КМДА, її замінили на КМВА. А голови десяти столичних районних державних адміністрацій (РДА), підпорядковані начальнику КМВА. Саме Сергій Попко, керівник КМВА від жовтня минулого року відповідає за роботу голів РДА. Усі райони перейшли в підпорядкування йому, а не КМДА. Кличко як голова КМДА втратив будь-який вплив на голів столичних районів. Він не може їх перевірити або, наприклад, оголосити догану. Голови РДА столиці назначаються за поданням Кабміну та указу президента. Тому, зараз Віталій Кличко фактично залишився мером Києва з правом вести засідання сесії Київради, але без виконавчого органу", – пояснює Олександр Сергієнко.

Експерт переконує, що з посади мера Києва Віталія Кличка можуть зняти лише кияни, але на наступних виборах.

"Я гадаю, що нічого з Кличком влада не зможе зробити – тільки лякати звільненням та тролити. Він мер столиці, якого обрали кияни. Нові вибори можна оголосити, якщо чинний мер втратив громадянство, помер, засуджений. Поки Кличко живий і здоровий, то з ним як з мером міста нічого зробити не можуть. Його обрали кияни, і лише кияни можуть обрати або не обрати його знову мером. Усунути його з посади голови КМДА теж навряд чи можливо. Бо зараз всі повноваження передані КМВА, а КМДА практично не існує", – додає Олександр Сергієнко.

Конфлікт довжиною у декілька років

Експерти кажуть, що зараз у протистоянні між Банковою та мером Києва ключову роль відіграють емоції від війни. Особливо після страшної трагедії, яка сталася через обстріл міста ворогом, біля поліклініки у Деснянському районі.

Політолог Володимир Фесенко розповідає, що підґрунтя для цього конфлікту назрівало давно.  

"Протистояння між мером Кличком та Офісом президента розпочалося, ще у 2019 році. Після цього сторони, начебто, знайшли спільну мову. Але, як подейкують різні обізнані джерела, Кличко порушив якісь обіцянки, які давав на Банковій до місцевих виборів, а після їх закінчення пішов на співпрацю з Порошенком у Київраді. Це й відновило протистояння між сторонами. Як на мене, це не був значний конфлікт –  лише протистояння, яке то виникало, то про нього забували на певний час. В умовах війни все це ніби відійшло на другий план. А зараз з’явилася дуже гостра та об’єктивна причина – абсолютно ненормальна ситуація з бомбосховищами у Києві", – розповідає сайту ТСН.ua політолог Володимир Фесенко.

Достатньо "поставити на місце"?

Він вважає, що критична ситуація з укриттями у Києві зараз стала гарною нагодою для Банкової – поставити мера Києва на місце.

"Як на мене, то розпочався такий собі "політичний футбол". Кличко каже: це не я винен, це районні адміністрації. А хто тоді влада у Києві? Районні адміністрації впливають на багато питань, але бюджетні, контрольні та багато інших функцій залишилися саме за київською міською владою. Врешті-решт, Кличко – керівник КМДА, а не лише мер Києва. Я гадаю, що в трагедії з зачиненим укриттям у медзакладі спільна провина міської влади та районних адміністрацій. Але оскільки проблема загальноміська, це і є об’єктивним та дуже гострим підґрунтям для претензій, які пред’явлено до мера Києва. Банкова просто скористалася цією ситуацією. Поставити Кличка на місце – це як мінімум, а ще продемонструвати його слабкість та недбалість. Вони вже це зробили. Але, як на мене, то зараз головне – вирішити існуючу проблему, а не просто з’ясовувати політичні стосунки", – зазначає Володимир Фесенко.

Експерт каже, що є потенційні ризик

Джерело