Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила про спільну з польським прем'єром ініціативу з повернення викрадених Росією українських дітей.

"Ми знаємо, що 16 200 дітей були викрадені Росією. Це воєнний злочин. Жахливе нагадування про найчорніші часи нашої історії. Разом із польським прем’єр-міністром Моравецьким ми запустимо ініціативу, спрямовану на їхнє повернення", — заявила фон дер Ляєн.

За даними державного порталу з розшуку дітей, станом на ранок 24 березня 395 українських дітей вважаються зниклими, 10 659 — знайдені, 16 210 — депортовані, 324 — повернуті.

Президентка Єврокомісії повідомила про ініціативу з повернення викрадених РФ українських дітей

Точну кількість постраждалих дітей встановити неможливо через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території України

Читайте також: Хлопця депортували до РФ. Підліток з окупованого Лисичанська звернувся до поліції Луганщини Ордер на арешт Путіна за вивезення дітей

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомивСуспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створенням спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

Читайте також

Перший крок до Гааги. Головні питання про ордер на арешт Путіна і чому це — справді історичне рішення

Джерело