Армія РФ перекидає підрозділи на різні ділянки фронту в Україні, ймовірно, з ціллю розпочати або активізувати наступальні операції на нових напрямках. Однак навряд чи це принесе відчутні результати, адже загальний весняний наступ окупантів наближається до кульмінації. Таку оцінку висловили аналітики Інституту вивчення війни (ISW).

Як ідеться у їхньому звіті, на тлі повідомлень Заходу про можливу спробу росіян почати наступ на інших напрямках, темпи російських операцій навколо Бахмута виглядають сповільненими.

Війська РФ здійснили додаткові несуттєві наступальні дії на півдні Бахмута, а ЗСУ 21 та 22 березня провели контратаки на південно-західній та північно-західній околицях міста.

Окупанти можуть розпочати наступ на нових напрямках. ISW оцінив перспективи

За даними Генштабу ЗСУ, наступальний потенціал окупантів у районі Бахмута знижується, а українські офіційні особи раніше повідомляли про зменшення кількості бойових зіткнень у самому місті в останні дні, йдеться в публікації.

Офіційний представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі 21 березня заявив, що росіяни можуть спробувати провести ще один наступ у різних напрямках. За оцінкою міноборони Великої Британії, армія РФ може втрачати темп у районі Бахмута, оскільки російське військове керівництво перекине підрозділи на інші напрямки.

Водночас війська РФ нарощують темпи своїх наступальних операцій у районі Авдіївки з метою оточення населеного пункту. Не виключено, що вони роблять це за рахунок своїх операцій у районі Бахмута і наступу в районі Вугледара, що пригальмувався, зазначили експерти.

Російські військовослужбовці 136-ї окремої гвардійської мотострілецької бригади (58-а загальновійськова армія, ПВО) раніше заявляли, що вони перекидаються в район Вугледару для проведення штурмів, однак 21 березня російський «воєнкор» заявив, що частини цієї бригади працюють на Авдіївському напрямку.

«Це очевидна зміна дислокації – якщо вона не є результатом невірного повідомлення з боку Росії – можливо, вказує на те, що російські сили віддавали пріоритет інтенсифікації операцій навколо Авдіївки, а не поновленню наступу на Вугледар», – вказали аналітики.

Зазначається, що російські сили, ймовірно, стягують більше сил до району Авдіївки, що може дозволити їм збільшити темпи наступу, хоча 22 березня не було підтверджених наступів військ РФ у цьому районі. ISW вважає, що російські наступи можуть спонукати ЗСУ піти з Бахмута та/або Авдіївки, хоча нині ні те, ні інше не є ймовірним.

Також ISW досі не виявив підтвердження присутності російської 2-ї мотострілецької дивізії 1-ї гвардійської танкової армії (Західний військовий округ), попри повідомлення про те, що її було переформовано в Білорусі та перекинуто до окупованого Луганська.

«Росіяни можуть задіяти цей підрозділ в одному або кількох вже розпочатих наступах або в новому наступі. Використання двох або трьох мотострілкових полків цієї дивізії, втім, навряд чи призведе до вирішального оперативного ефекту, враховуючи нездатність більших з'єднань досягти цього», – йдеться у звіті.

Окупанти можуть розпочати наступ на нових напрямках. ISW оцінив перспективи

Ключові висновки ISW

  • Окупанти вночі з 21 на 22 березня здійснили обмежені удари з безпілотників і ракет по Україні, що свідчить про те, що вони продовжують боротися з нестачею високоточних ракет.
  • Міністр оборони РФ Сергій Шойгу на колегії міноборони Росії 22 березня заявив, що МО РФ має намір збільшити чисельність військ ППО.
  • Ймовірно, Шойгу дав сигнал Японії, що їй не варто активніше підтримувати Україну, оголосивши про розміщення протикорабельної ракетної системи на одному з Курильських островів.
  • Шойгу відмовився відповідати на запитання про те, як скоро чекати миру в Україні.
  • Темп російських операцій навколо Бахмута, здається, сповільнюється на тлі західних повідомлень про те, що російські війська можуть намагатися розпочати наступ в інших напрямках.
  • Росіяни можуть перекинути танки Т-54/55 зі складів в Україну, щоб компенсувати значні втрати бронетехніки.
  • Загарбники вели обмежені наземні атаки на лінії Сватове-Кремінна.
  • Окупанти здобули незначні територіальні здобутки в межах Бахмута та продовжили наступальні операції в місті та його околицях, а також на околицях міста Донецька.
  • Українські чиновники заявили, що ЗСУ продовжують розчищати район на лівому березі річки Дніпро.
  • Кремль продовжив кампанії гібридного призову в резерв і криптовалютної мобілізації для вербування росіян на контрактну службу.
  • Російські офіційні особи та окупаційна влада продовжували виступати за законодавчі зміни, намагаючись узаконити депортацію українських дітей до РФ.

Джерело