Одеситка Анастасія Трегуб разом із братом, мамою та двома собаками в вересні переїхала до Канади. Наразі вона планує залишатись там та працювати. Про виклики під час переїзду з тваринами, повсякденне життя, ставлення до українців та проблеми з пошуком житла й роботи у новій країні дівчина розповіла Суспільному.

Анастасія Трегуб планувала поїхати до Канади, щоб продовжити навчання: протягом кількох років готувалась до мовного тесту, знаходила агенції з пошуку навчальних закладів. Після початку повномасштабного вторгнення вона разом з мамою та молодшим братом вирішила поїхати туди жити та працювати.

Помістила своє життя у валізу 23 кг: досвід одеситки, яка переїхала під час війни до Канади

Які документи потрібно зробити для переїзду в Канаду

В’їхати до Канади українці можуть з наявністю візи. За словами Анастасії отримати її стало трохи легше, ніж до війни. Наразі для українців діє програма , за якою виїхала дівчина. Ця програма дозволяє оформити візу за спрощеною процедурою для екстреного в’їзду.

На урядовому сайті Канади зазначено, що програма CUAET дозволяє українцям приїхати до Канади та залишатися в ній до трьох років. Заява подається онлайн, кожним членом родини окремо. Для участі в цій програмі людина має мати український паспорт або ж національний документ, який підтверджує особу. Якщо такого документу немає, українець все одно може подати заяву. У цьому випадку йому можуть надати дозвіл на тимчасове проживання. Для дітей до 18 років батьки мають надати копію свідоцтва про народження та дозвіл від матері/батька, які не подорожують із дитиною, або документи, що підтверджують повну опіку над дитиною.

"Це перший випадок, коли в країну можна потрапити без стандартної підстави робота/навчання та складання тесту з мови. Зараз Канада видає українцям по CUAET три види віз: туристичну, робочу – на три роки та скорочену на шість місяців для термінового в’їзду. Яку саме візу ти отримуєш – лотерея. Але кожна дає тобі змогу працювати три роки або навчатися в країні", — розповідає Анастасія.

За її словами, процедура на отримання візи стандартна. Для цього необхідно заповнити онлайн-аплікацію, у якій треба розписати своє життя протягом 10 років. Термін очікування візи від 2 до 9 місяців, але, як стверджує дівчина, може бути й довше. Усі необхідні документи, перекладані в сертифікованого перекладача, треба відскановувати та прикріпити до аплікації на сайті. Як стверджує Анастасія, у Канаді переклад документів буде коштувати дорожче. Також у візовому центрі треба зробити відбитки пальців. Ця послуга є безкоштовною.

"Коли я робила візу, то зробити її в Україні на той час було не можливо, бо консули виїхали з країни через війну. Тому мені довелось подавати на візу в Бухаресті. Однак зараз, наскільки я знаю, відбитки можна зробити у Львові", — пригадує одеситка.

Як стверджує Анастасія, коли українець отримує підтвердження на візу, її треба вклеювати в біометричний закордонний паспорт. Через те, що в Україні цю послугу не роблять, паспорт потрібно відправити в Європу. Яким чином це зробити, кожен для себе вирішує самостійно. Також обов’язковою вимогою для життя в Канаді є проходження медичного огляду. Його можна зробити в Канаді або Європі. Дорослі мають здати кров та зробити рентген, а дітям лише друге.

Переїзд до Канади із тваринами

До Канади Анастасія переїжджала разом зі своїми двома собаками породи чихуахуа, яким теж потрібно було зробити документи та щеплення. Перед поїздкою тваринам необхідно зробити паспорт державного зразка, оформлений англійською, а також український та міжнародний ветеринарний сертифікат. Крім цього у домашніх улюбленців має бути чіп, щеплення від сказу, щеплення від чуми, результати лабораторного дослідження крові на наявність антитіл до сказу, яке треба робити завчасно, до щеплення. Усе це можна зробити в ветклініці в Одесі.

За словами дівчини, правила перевезення тварин в авіакомпаніях різняться. Зазвичай одна людина може перевозити одну тварину. Якщо вона важить до восьми кілограмів, то може летіти у салоні, більші – тільки в багажному відділені. Переноски для тварин мають відповідати вимогам перевізника. У її випадку, собаки летіли в салоні й в них були м’які переноски. Якби їх помістили до багажного відділення, то переноска мала б бути жорсткого типу та містити достатньо простору, щоб тварина могла вільно встати на лапи.

"Ми летіли з Варшави до Торонто компанією "LOT". Авіакомпанія нам затвердила чіткі розміри переносок. У салоні літака мало бути не більше двох тварин. Спочатку вільні місця для тварин в літаку були аж через 25 днів, але як виявилось нас з двома собаками на той рейс посадити не могли, бо там вже були придбані місця для двох інших собак. Наступна вільна дата на квитки з тваринами була лише за 1,5 місяця. Тому ті, хто планує переїжджати з тваринами мають планувати дорогу з місць у літаку", — підкреслює одеситка.

Які речі та в якій кількості українець може взяти до Канади?

Найперше, про що треба взяти — це документи. Анастасія розповідає, що вона забрала з дому всі, які мала. Вже потім думала про речі. За її словами, що потрібно брати з собою кожна родина вирішує сама для себе. Вона зазначає, що все необхідне можна придбати вже на місці.

"Я досі читаю в Фейсбуці пости в стилі, а постіль везти з собою? Відповім одразу – все тут є. Коли я збиралась, то в мене авіакомпанія встановлювала обмеження на вагу валізи. Мені, брату та мамі, кожному з нас, довелось помістити своє життя у 23 кг. Деякі речі мені довелось лишити в Україні. Особисто раджу маленькі речі розкладати по кишенях речей, так може більше влізти", — підкреслює дівчина.

Як в Канаді зустрічають українців

У Канаді велика українська діаспора. За словами Анастасії, українців сприймають дуже гарно. Місцеві, коли знайомляться з нею та її родиною, завжди кажуть "Welcome to Canada". Крім цього, в Канаді передбачена фінансова допомога та гуманітарна.

"Якщо українець приїхав за програмою CUAET, то він може розраховувати на одноразову фінансову допомогу. На дорослого це три тисячі доларів, а на дитину 1,5. Крім цього, тут діють структури як food bank та furniture bank, в яких можна безкоштовно отримати їжу та меблі.У job bank люди можуть знайти роботу. Також людям пропонують відвідувати безкоштовні англомовні курси та отримувати послуги в центрах допомоги новоприбулим. Однак, Канада надає допомогу не так, як у країнах Європи", — розповідає Анастасія.

У провінції Онтаріо, в якій наразі перебуває дівчина, українці також можуть отримати допомогу від Ontario Works. Вона надається протягом пів року кожного місяця, допоки українець не влаштується на роботу. У ній передбачаються знижки на електроенергію, проїзд, абонементи в зал та басейн. Також людям пропонують відвідувати безкоштовні англомовні курси та отримувати послуги в центрах допомоги новоприбулим. Проте, дівчина зауважила, що у Канада надає допомогу не так як у країнах Європи.

Також Анастасія наголошує, що українці одразу як прилетіли, мають отримати дозвіл на роботу – work permit. Це документ, який видають на три роки для того аби людина мала право отримати роботу, а також надалі оформлювати необхідні документи, банківські картки, телефону картку тощо.

Складнощі життя емігрантів в Канаді

Як розповідає Анастасія, переважно більшу частину документів вдалось зробити без особливих проблем. Найбільша складність полягала в пошуку квартири. За її словами орендувати квартиру їм не вдавалось протягом півтора місяця.

"У нас було декілька відмов на оренду. Все через те, що тут велику роль відіграє репутація, яку мають люди, які збираються винаймати квартиру. Помешкання здають лише тоді, коли ти маєш змогу довести, що ти маєш гарні рекомендації від роботодавця, друзів та гідну роботу, яка надасть можливість сплачувати. Зрозуміло, що не всі українці мають знайомства та одразу можуть знайти роботу. Альтернативним варіантом тут пропонують знайти гаранта, який візьме на себе зобов’язання, що у випадку несплати за оренду, він буде платити. Ну але хто ж на це погодиться!?", — каже дівчина.

За її словами, вільних квартир в Торонто багато, але їх не здають. Канадці можуть не здавати квартири довгий час, чекаючи того, хто погодиться на їх умови оренди та матиме відповідну репутацію.

"Ми пройшли великий шлях, зібрали купу документів: виписки з рахунків, лист з роботи, відгуки друзів, декілька адрес в Канаді, де ми жили до цього, письмо з організації допомоги новеньким. Врешті-решт, нам здали квартиру", — зізнається Анастасія.

Шкільне навчання в Канаді

Брат Анастасії пішов на навчання до канадської школи. В Україні хлопець мав навчатись в п’ятому класі, проте його записали до шостого. Оскільки діти його віку в Канаді мають навчатись в класі на рік старше. За словами дівчини, процес прийому до школи відбувся досить просто та швидко.

"Я зателефонувала до потрібної школи й нас запросили прийти взяти анкету на вступ до школи. Після того як ми надали усі необхідні документи, секретар нам сказала, що мій брат у понеділок може приходити до школи з початку тижня, прихопивши з собою ланч. Я не повірила, що мого брата зарахували до класу за 15 хвилин в листопаді", — пригадує дівчина.

У школі в Канаді учнів забезпечує усім необхідним. Рюкзаки беруть до школи лише для ланчів. У кожного учня також є своя особиста шафа, як зазвичай показують в американських фільмах. Як стверджує Анастасія, школа видала ноутбук та канцелярію. Брату роблять роздруківки завдань українською та дозволяють користуватися перекладачем.

"Мій брат навчається п’ять разів на тиждень та має шість уроків. Також годину учні мають обід та обов’язково гуляють на шкільному дворі. Урок триває 50 хвилин, а перерва дві хвилини. З предметів тут вивчають мову, фізико-математичні науки, біологічні науки, мають багато спорту, творчості та музики", — розповідає одеситка.

Ситуація з роботою в Канаді<

Джерело