Нобелівську премію миру 2022 року серед ще двох лауреатів присуджено українській правозахисній організації «Центр громадянських свобод».

«Норвезький Нобелівський комітет вирішив присудити премію миру 2022 року правозахиснику Алесю Біляцькому з Білорусі, російській правозахисній організації «Меморіал» і українській правозахисній організації «Центр громадянських свобод», – йдеться у повідомленні Нобелівського комітету.

Правозахисники з України, РФ і Білорусі: оголошено лауреатів Нобелівської премії миру

«Центр громадянських свобод» – українська правозахисна організація, заснована у 2007 році.

Правозахисники з України, РФ і Білорусі: оголошено лауреатів Нобелівської премії миру

Центр здійснює моніторинг та аналіз законопроєктів на відповідність стандартам дотримання прав людини, провадить громадський контроль над діями правоохоронних органів, судів та місцевої влади, над розслідуванням злочинів, вчинених під час Євромайдану, займається документуванням політичних переслідувань у тимчасово окупованому Криму, фіксацією порушень прав людини та воєнних злочинів на Донбасі, просвітництвом у сфері прав людини та демократії, програмами міжнародної солідарності тощо. Голова центру – правозахисниця Олександра Матвійчук. У травні 2022 року організація була нагороджена премією Democracy Award 2022.

Алесь Біляцький – білоруський правозахисник, голова правозахисного центру «Вясна». Був затриманий у липні 2021 року. Був визнаний політичним в’язнем.

Міжнародне історико-просвітницьке, правозахисне та благодійне товариство «Меморіал» – неурядова організація, створена для дослідження політичних репресій у СРСР. У грудні 2021 року російська влада ліквідувала російські юридичні особи «Міжнародного Меморіалу» та Правозахисного центру «Меморіал». Представники організацій повідомили, що обидві організації продовжать свою роботу без юридичних осіб.

Зазначимо, що серед кандидатів на Нобелівську премію миру називали і президента України Володимира Зеленського. Український президент був серед фаворитів у списку букмекерів. Його ім’я не було внесене до Комітету у період подання заявок. Але, згідно зі статутом премії, п’ятеро нинішніх чи колишніх членів комітету можуть скористатися своїм винятковим правом та додати ім’я до списку.

Загалом у 2022 році на премію миру подали 343 заявки: 251 особу та 92 організації.

Нобелівська премія миру одна з шести Нобелівських премій. Відповідно до волі засновника Альфреда Нобеля, премію мають присуджувати тому, хто «зробить найбільший або найкращий внесок в дружні стосунки між націями, в скасування або скорочення армій, що існують, та в проведення або агітацію мирних зборів».

Лауреатами Нобелівської премії в галузі фізики 2022 року стали французький фізик Алан Аспе, американський фізик Джон Клаузер та австрійський квантовий фізик Антон Цайлінґер «за експерименти із заплутаними фотонами, встановлення порушення нерівностей Белла та новаторство квантової інформаційної науки».

Цього року Нобелівську премію з хімії отримали науковці Каролін Рут Бартоцці, Мортен П. Мелдал і Баррі Шарплес з формулюванням «для розвитку клік-хімії та біоортогональної хімії».

Також Нобелівський комітет 6 жовтня оголосив лауреатку Нобелівської премії з літератури. Нею стала французька письменниця Анні Ерно, повідомляється на офіційному сайті фонду.

Джерело