В обласному художньому музеї презентували виставку картин, створених сумськими художниками від початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. Це кілька десятків полотен та кілька скульптур, що відобразили внутрішні переживання митців через події, що відбуваються в країні та в рідному місті.

Одна з центральних в експозиції – горизонтальне полотно Ігоря Швачунова "Весна 2022".

"Перші дні, тижні було шокуюче враження. Майже ніхто не міг брати пензлі і працювати. Але кожен з нас живе надією на краще. У мене теж був такий стан кілька місяців, але один із моїх друзів надихнув. Ця робота – враження від пережитого, побаченого 8 березня. Це тільки початок. Ми переживемо. Кожен художник робить свою справу, як це можливо", - сказав Ігор Швачунов.

Петро Кишенюк розповідає: писати почав приблизно через місяць після вторгнення російських військ. На виставці чоловік представив символічні полотна "Відкрите небо" і "Бесіда шизофреника із сатаною", а також дві скульптурні композиції.

Ось ця присвячена людям, загиблим під завалами.

"Задумка була така: робиться каркас, а потім все саме собою приходить. Дуб – це символ стійкості, незламності українського народу. Мали бути гілочки-руки, але це складно, бо я не формував її, я зробив її одразу. Каркас робиться, тут є і бетон, і якісь матеріали будівельні, це все наліплював", - розповів він.

Окремо, в сусідній залі, розташували роботи, які передають фантазії художників про те, якою буде Сумщина і Україна після перемоги. Одну свою роботу, створену нещодавно, представив Олександр Чередниченко. Митець розповідає: художники по-різному відреагували на початок війни в лютому: дехто працював одразу, а дехто, як він сам, брав творчу паузу. Першу роботу після 24 лютого Олександр Чередниченко написав через два місяці. Сьогодні ж презентував картину "Осінь 2022".

"Цей стан в природі також проявляється. Може, осінь така холодна і не дуже радісна. Природа теж відчуває. Три тижні дощі, дощі, похмурі дні. Плаче, все плаче. Земля теж відчуває, це живий організм", - вважає художник.

Більшість робіт, представлених на виставці "Мистецька Сумщина в палітрі часу", створені у 2022 році, розповідає наукова співробітниця музею Алла Качур.

"Це і Ігор Швачунов, Іван Гапоченко, Петро Кишинюк, Олександр Садовський, творча родина Ярових. Експозиція побудована таким чином, що вона схематично вибудовує хронологію: від початку (місто Суми першим зустріло ворога) і як відбувалося далі жахіття. Герої картин – наче очі війни: це страх, зло", - розповіла вона.

Переглянути роботи про війну в Україні та майбутнє після перемоги можна в обласному художньому музеї імені Н. Онацького впродовж місяця. Відвідання виставки можливе за попереднім записом.

Що відомо У Сумах відкрилася міська галерея після 7 місяців перерви. Благодійні вишивані футболки — сумська майстриня Ксенія Шпилька розповіла, як допомагає ЗСУ своїми роботами

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Джерело