Майже 40 тисяч людей на стадіоні Авангард і півторагодинне помпезне дійство — так відзначали 700-річчя Рівного 18 вересня 1983 року. Журналіст Суспільного, історик Олексій Бухало досліджував цю тему в авторській програмі “Так було” та зібрав свідчення організаторів про те, як готувалось місто.

До відзначення готувались заздалегідь, за кінотеатром Жовтень з’явився бульвар, зараз його називають Бродвей. В різних куточках Рівного спорудили спеціальні ювілейні символи. Кожне підприємство відповідало за певний район у місті, щоб підтримувати там чистоту. РЗВА частково фінансував будівництво тролейбусної лінії та пішохідного моста від залізничного вокзалу.

Як зазначає Олексій Бухало, головною гордістю міста у 1983 році став відбудований після пожежі драмтеатр. Творчій групі архітекторів навіть радили готувати документи на здобуття державної премії.

Пафос, курйози, фонограма: як відзначали 700-річчя Рівного 18 вересня 1983 року

В країні, де більшість споруд здебільшого проєктували за типовими планами, меблі та оздоблення театру Рівного були оригінальними та ексклюзивними. Усе тому, що дизайнерам, зокрема, і через особисті зв’язки, дозволили оперувати матеріалами, яких в СРСР не було. До прикладу, театральні меблі для глядацької зали — це продукт італійців спільно з югославськими фірмами. П`ять люстр купили в Італії. Театр відкрили напередодні відзначення 700-річчя.

Читайте також: Знайти відмінності: як змінилось Рівне, якщо порівняти з альбомом до 700-річчя

Саме ж дійство на Авангарді провели у неділю, 18 вересня.

“Тоді на стадіоні зібралась фантастична кількість людей, як для Рівного. Одні переконували інших, що життя радянських громадян — щасливе та прекрасне. Інші у відповідь посміхались і аплодували, адже з дитинства були певні, що порожні полиці магазинів та дефіцит товарів народного вжитку — не головне у житті”, — зазначає Олексій Бухало.

Читайте також: 10 архітектурних пам'яток Рівненщини, які варто відвідати

Головну ставку робили на масовість. Обидва режисери, — головний Леонід Кашперський та режисер Федір Герладжі, — нині покійні. У програмі збережені їхні свідчення про захід та його організацію.

“Був не просто духовий оркестр, а зведений духовий оркестр до 500 музикантів. І не просто спортивно-художня композиція, а це 300-500 дітей на стадіоні”, — розповідав Леонід Кашперський.

Поле розмітили, і кожен мав свої чітко визначене місце. У святі брали участь більшість учнів навчальних закладів міста. А на час підготовки організатори отримали фактично необмежений доступ до потрібної їм інфраструктури. Репетиції проходили щодня.

“Родзинкою свята були фонові трибуни. В певний момент торжества спеціально підготовлені глядачі зображали написи або символи. Візуальний ефект, який нескладно організувати зараз, тоді був випробуванням для режисерів. Головна проблема — відсутність засобів комунікації. Застосовували міліцейські рації. Тоді дві тисячі людей стали частиною одного організму”, — розповів історик та журналіст Олексій Бухало.

Дивіться також: П'ять найстаріших будівель Рівного. Відео з дрона

“Репетицій, певно, з пів сотні було. Я їх ганяв як Сидорову козу, щоб вони не відволікались. Навіть в дощ. Але вийшло все, як планували”, — пригадував режисер Федір Герладжі.

Ще однією родзинкою став музичний блок за участі іменитих гостей: виступили Назарій Яремчук та Микола Гнатюк. Публіка викликала їх на біс, але через тодішнє технічне оснащення стадіону усі виступали під фонограму, тому повернутись до глядача вони не змогли. Фактично усе дійство відбулось під завчасно змонтований музичний супровід, де усе було розраховано ледь не до секунди. Пауз бути не могло, пригадує головний режисер дійства.

Читайте також: Рівне – на 150 років молодше, ніж вважається. Як це доводять науковці

Трапились на заході й кілька курйозів. На початку свята представники кожного району мали зайти на стадіон через центральний вхід, зробити коло і вийти через інші ворота. Однак, ці ворота чомусь виявились зачиненими. Представнику міської влади довелось у мікрофон декілька разів говорити, аби хтось ці ворота відчинив.

Над стадіоном мав пролетіти літак зі стрічкою, де був напис "Ровно 700". Але через погодні умови стрічка не розгорнулась.

Роботу організаторів свята партійні керівники оцінили значками "Ровно 700". Потім такі ж відзнаки режисери побачили в місцевих кіосках у вільному продажі.

Програма "Так було", присвячена 700-річчю Рівного

Читайте також

Навчання під час війни: рівненська психологиня розповіла, як підготувати дитину до тривог Для мам із немовлятами — окремий заклад: мер Рівного розповів, як готуються до зими Містечко атракціонів під відеонаглядом: як відгукуються рівняни про додаткові камери у парку

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter

Джерело