9 серпня — 167 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час Росія закрила інспекцію ядерних об'єктів за договором від 2010 року про стратегічні наступальні озброєння. Договір передбачає взаємне скорочення арсеналів розгорнутих стратегічних ядерних озброєнь. Світовий банк оголосив, що мобілізує ще 4,5 мільярда доларів на фінансову підтримку України. Як ідеться в заяві банку, кошти допоможуть Києву сплачувати соціальні послуги і пенсії та стануть "ключем до пом'якшення економічних наслідків російського вторгнення". Пентагон заявив про виділення до 1 мільярда доларів для "задоволення найважливіших потреб України в галузі безпеки й оборони". До нового безпекового траншу, зокрема, увійдуть боєприпаси для систем HIMARS та NASAMS, Джавеліни, броньовані медичні машини та ін. Перше судно з українським продовольством RAZONI відмовилися приймати через затримку доставки на п'ять місяців, повідомили в посольстві України в Лівані. На борту знаходиться 26 тис. тонн кукурудзи. Постачальник шукає іншого покупця. Зеленський вимагає запровадити санкції проти Росії через обстріли й мінування Запорізької АЕС. Після заяви МАГАТЕ про намір відвідати ЗАЕС, росіяни влаштували обстріли біля промислового майданчика ЗАЕС. В Енергоатомі заявили, що станція працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.

Влада фінського Гельсінкі демонтувала подарований СРСР монумент і морем відправила його в музейні запасники, повідомляє Yle.

Вторгнення Росії в Україну, день 167. Текстовий онлайн

Монумент “Мир у всьому світі”, що неодноразово ставав предметом суспільної дискусії, у понеділок, 8 серпня, о сьомій ранку був демонтований і піднятий на баржу, яка по воді вивезла його з Хаканіємі, де той стояв з 1990 року. Пам'ятник є власністю міського художнього музею та відправлений до сховища.

Демонтаж та перенесення пам'ятника на баржу тривали лише близько п'яти хвилин, хоча підготовка до транспортування зайняла у столичної влади близько тижня.

Зазначається, що Москва передала пам'ятник у дар Гельсінкі 1989 року. Для публіки він був відкритий у 1990 році. Відразу після своєї появи на гельсінкській набережній він став предметом широкого обговорення.

Громадська дискусія про доречність пам'ятника знову спалахнула після нападу росії на Україну. Весною на постаменті написали текст "Maailmanräyhää", тобто у вільному перекладі — "руйнування в усьому світі". Це гра слів, заснована на фінській назві монумента — "Maailmanrauha". Також скульптуру оздобили українськими прапорами.

Після війни Росії проти України, що триває, не має залишитись ані "тліючого", ані замороженого конфлікту. Про це заявив президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 8 серпня за підсумками 166-го дня повномасштабної війни.

"Після цієї російської війни проти України не має залишитись ані тліючого, ані замороженого конфлікту. Україна має повернути все, що Росія тимчасово захопила, а держава-агресор повинна бути покарана за злочин агресії. І це важливо не лише для справедливості. Тільки очевидний програш агресора, втрата ним усього захопленого та його міжнародно-правова відповідальність за агресію є запобіжниками проти будь-якої нової війни", — сказав президент.

Раніше в Офісі президента заявили, що якщо переговори між Україною та РФ відбудуться зараз, то Росія захоче закріпити за собою окуповані території Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської областей.

У Міністерстві цифрової трансформації обговорили запуск дозволу на виїзд дитини за кордон у застосунку "Дія". Про це повідомив віцепрем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

"Оформлення дозволу на виїзд дитини за кордон - доволі незручна процедура. Вона точно з паперового та забюрократизованого минулого. Треба знайти всі паперові документи та свідоцтва, а головне - час та гроші на нотаріуса. А ще - носити завірену нотаріусом паперову заяву із собою. Її можна випадково втратити, і доведеться ще раз проходити всю процедуру спочатку", — зазначив Федоров.

Він зауважив, що більшість країн ЄС вже запровадили певну електронну форму для такого дозволу. Наприклад, у Франції її можна просто завантажити з вебсайту, а Італія, Німеччина й Литва взагалі не мають такої процедури.

"Сьогодні з командою обговорили запуск дозволу на виїзд дитини за кордон у «Дії». Щоб усе можна було оформити у своєму смартфоні в кілька кліків. Просто та зручно. І головне - безоплатно. Це особливо актуально під час війни. Коли багато українок із дітьми виїжджають за кордон. Парламент підтримав нашу спільну з Мін'юстом ініціативу в першому читанні. Активно готуємося до запуску та чекаємо на рішення депутатів під час другого читання", — заявив Федоров.

Мінекономіки спільно з Фондом державного майна розробили методики визначення збитків, завданих бізнесу внаслідок агресії Росії. Документ призначений для того, щоб бізнес міг розрахувати розмір реальних збитків майну (нерухоме й рухоме майно, об’єкти незавершеного будівництва, транспорт, товари); упущену вигода, яку бізнес втратив через неможливість вести діяльності; розмір витрат, необхідних для відновлення майна.

Оцінювати збитки будуть незалежні експерти на підставі вихідних даних (документів підприємства), результатів огляду постраждалого об’єкта (або фото-, відеоматеріалів, супутникових знімків), а також на основі даних про ринкову вартість подібного майна. Для підтвердження факту знищення об’єктів унаслідок військової агресії підприємцям необхідно буде підготувати пакет документів.

Збитки, визначені за методикою, можуть використати для кримінальних проваджень проти Росії, подання постраждалими компаніями заяв на компенсацію, а також для позовів до міжнародних судових інстанцій. Проєкт методики опублікований на сайті Мінекономіки для обговорення тут.

З відповідною пропозицією виступила прем'єрка країни Санна Марін: "Неправильно, що в той час, коли Росія веде агресивну й жорстоку війну в Європі, росіяни можуть жити нормальним життям, подорожувати Європою, бути туристами. Це – неправильно".

Джерело