російському композиторові не місце у назві Національної музичної академії

Музиканти хочуть попрощатися із Чайковським. Студенти і частина викладачів Національної музичної академії у Києві, яка носить ім'я російського композитора, виступають за негайне перейменування закладу. Деякі хочуть просто прибрати російське з назви академії, адже прикриваючись композитором, рашисти розповідають про псевдовелич "русского міра". Який забрав тисячі життів в Україні.

У попурі доцента кафедри теорії музики від російського романсу до "Ой, у лузі червона калина" – кілька секунд імпровізації. Стільки ж часу займає шлях від погруддя Чайковського до численних портретів композитора в кабінетах поверхом вище. У тому, що російському композиторові не місце у назві Національної музичної академії, переконані й частина викладачів, і студентство закладу. Їх збурило засідання вченої ради, яке спонтанно зібрали минулого тижня.

Чайковський – це бренд країни-агресорки: які є суперечки щодо перейменування НМАУ – сюжет (Відео)

"Йдеться про небезпеку маніпулювання іменем Чайковського, як імперським наративом, а також висловлено прохання підтримати всі заходи для повернення Україні композитора з українським корінням, для захисту його спадщини від використання її агресором як інструменту руйнації української сутності. Звернення було підтримано одноголосно", – сказано у повідомленні.

Хто збирався маніпулювати іменем Чайковського, керівництво академії не зазначило. Утім за день низка російських ЗМІ написали про "русскій бунт в серці української столиці". За Чайковського заступився український композитор Юрій Рибчинський. Він – член наглядової ради академії.

"Чайковський, як і Шекспір, як і Жанна д’Арк, як і Христос, не належить одному конкретному народу, він належить усьому світу. Етнічно Петро Чайковський не був росіянином – його батько походив із роду запорізьких козаків, а мати була француженкою", – сказав член наглядової ради Національної музичної академії імені П. Чайковського Юрій Рибчинський.

Професор Національної музичної академії імені П. Чайковського, музикознавець Юрій Чекан повідомив: "От-от, будь ласка, подивіться. Ось цей осколок, який я у своїй спальні з стіни витягнув. Бачите, от він пробив будиночок мій".

Професор академії Юрій Чекан, який кілька днів провів під обстрілами у Ворзелі на Київщині, розповідає, що частина викладачів виступають проти імені Чайковського в назві академії. Однак їхню думку на вченій раді не врахували.

"Чайковський є символом тієї культури, представник якої вистрілив в тому числі по моєму будинку. І представники якої бомбили, коли я з онуками сидів у підвалі. Представники цієї культури, маркером якої є Чайковський", – додав Юрій Чекан.

Чайковський – це бренд. Бренд країни-агресорки. Яка свідомо вбиває українців, каже першокурсниця музичної академії. Тож чому українські молоді артисти мають асоціюватися з росіянином, не розуміє.

"Ви студентка, приїжджаєте за кордон. І вас питають, де ви до цього навчалися? Ви відповідаєте – я навчалася в Національній музичній академії Україні імені Петра Ілліча Чайковського. Трішки непорозуміння, а як в Києві може бути академія Чайковського?", – наголосила студентка Національної музичної академії імені П. Чайковського Ганна Семець.

Випускник Національної музичної академії імені П. Чайковського Роман Меліш наголосив: "Війна багатьох з нас змусила запитатися, хто ми є. І чию музику ми виконуємо".

І студентство, і частина викладачів вважають: росія тепер використовує свою музику і літературу як пропагандистську зброю. І ім'я відомого в усьому світі класика Петра Чайковського – не виняток. Адже прикриваючись композитором, рашисти розповідають про псевдовелич "русского міра", який забрав тисячі життів в Україні. Але російське має зникнути не лише з таблички з назвою академії, переконаний студент Олександр Бондар, а й з риторики викладачів.

"Наші композитори вони є другорядними. Так це говорилось. Про те, що ти можеш виконувати їх для себе. Отам десь вдома можеш тихенько пограти, але виносити на програму чи на концерт не будемо", – повідомив студент Національної музичної академії імені П. Чайковського Олександр Бондар.

Та не всі викладачі академії готові розпрощатися з російським.

"Чайковський в 19 віці народився. І зовсім другі були відносини, мабуть. А те що зараз відбувається – це дуже прикро", – розповів артист Оперної студії Національної музичної академії імені П. Чайковського Іван Бабік.

Викладач Національної музичної академії імені П. Чайковського Роман Футуйма зауважив: "Чи зараз це питання є в нашій державі на часі? Мені здається, що в першу чергу треба закінчити з війною".

Менше Глінки, Прокофьєва і Рахманінова. Досі окремим предметом студенти вчили історію російської музики. В новому навчальному році його замінили на історію зарубіжної музики, каже проректор академії. Але іспити складатимуть ще з російським репертуаром.

"Зараз іде вступна компанія. Діти готували вступні програми на творчості Рахманінова, Чайковського, Римського-Корсакова і таке інше. Я не можу обмежити вступників у виконанні тих чи інших програм", – підсумував проректор із навчальної роботи Національної музичної академії ім. П. Чайковського Віктор Бондарчук.

Розпрощатися з Чайковським чи ні, Національна академія вирішить за кілька тижнів. Тоді проведуть конференцію трудового колективу. Покличуть і викладачів, і студентів. У Мінінформполітики, якому підпорядковується заклад, нагадали: втручатися не можуть. За законом, заклади мають такі питання вирішувати самотужки.

Ганна Рибалка, Орест Пона, "5 канал"

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело