23-24 червня Рада суддів Україна проводила онлайн-співбесіди із кандидатами на посади суддів КСУ. Серед претендентів — 15 суддів апеляційних і районних судів з різних регіонів України. Оголосити результати співбесід мали 24 червня, однак відклали до 4 липня через звернення від правозахисників.

Навіщо існує Конституційний суд і як туди обирають суддів

Конституційний суд України — це вищий судовий орган держави, який забезпечує верховенство права та перевіряє відповідність законів до Конституції. Суд складається з вісімнадцяти суддів, яких обирають на 9 років без права переобиратися. По шість суддів призначають президент, Верховна рада та з’їзд суддів. За квотою президента, до Конституційного суду, суддю відбирає конкурсна комісія, яку створює президент. Від Верховної ради кандидатів відбирає комітет з питань правової політики. А від з'їзду суддів — Рада суддів України. Звільнити суддю з КС може тільки Конституційний суд відповідно до закону.

Нині, в Конституційному суді розглядають справи п’ятнадцять суддів з вісімнадцяті. Ще двох суддів має призначити з'їзд суддів і одного Верховна Рада. Без трьох суддів Конституційний суд може працювати. Для ухвалення рішень необхідно щонайменше дванадцять голосів. Поки такий кворум забезпечено — КСУ може ухвалювати рішення. Найдовше на посаді, з вересня 2013-го, перебуває суддя Олександр Касмінін (відсторонений указом Володимира Зеленського. В складі суду є, але фактично обов’язки не виконує - ред.) Останньою до КСУ обрали Олену Грищук, вона склала присягу близько місяця тому.

Відбір до Конституційного суду: Рада суддів не оголосила результати співбесід Чому Рада суддів не оголосила результати

Суддею КСУ, згідно із законом про Конституційний суд, може бути громадянин України, якому виповнилося сорок років. Вимагається також вища юридична освіта, п’ятнадцятирічний стаж, бездоганна репутація, доброчесність, високі моральні якості. Кандидатури до Ради суддів подали служителі різних районних та апеляційних судів. Після подачі документів і попередньої перевірки до етапу публічних співбесід дійшло п'ятнадцять.

Рада суддів мала оголосити результати одразу після обговорень 24 червня. Однак це зроблять 4 липня, повідомила Суспільному речниця Ради суддів України Ольга Какауліна.

"Рішення немає. Тому, що до Ради суддів надійшли аналітичні довідки від громадської організації, де вони вказують факти недоброчесності. Плюс надійшли результати перевірок від держорганів і по певних кандидатах також є питання. Тому Рада суддів вирішила надіслати кандидатам усі ці папери, щоб вони ознайомилися і до 1 липня подали свої пояснення", — каже речниця Ради суддів.

Суспільне дізналося, що аналітичні довідки до Ради суддів надіслала ГО “Фундація DEJURE” — це організація, що понад 5 років досліджує реформи в судовій системі України.

"Ми надіслали довідки з аналізом на доброчесність усіх кандидатів, яких вони розглядають. Там з п’ятнадцяти кандидатів до дванадцяти є серйозні питання по доброчесності", — говорить юрист фундації DEJURE Cтепан Берко.

За словами речниці Ради суддів Ольги Какауліної, реагувати на листи громадських організацій закон не зобов’язує. До того ж усі кандидати до співбесід пройшли спеціальну перевірку від державних органів — НАЗК, МВС, СБУ, податкової, Державна судова адміністрація тощо. Серйозних порушень ті не виявили.

"Були ситуації, що бухгалтерія не дорахувала 50 копійок і дала довідку НАЗК, що порушив законодавство, не вказав 50 копійок. Це недоброчесність геть чи доброчесність якось може бути? Ми ж не знаємо, що там написано і взагалі наскільки їм (фундації DEJURE - ред.) можна довіряти. Зібрались люди в громадську організацію, познаходили щось у відкритих джерелах, все це звели до купи і відправили. Наскільки цьому можна довіряти в мене питання", — зазначила вона.

"Держоргани на доброчесність нікого не перевіряють. Вони перевіряють на відповідність формальним вимогам. НАЗК дивиться чи не було розбіжностей в деклараціях, МОН перевіряє чи дійсно дипломи є дипломи. Там є кандидати, які ухвалювали рішення щодо людей, яких затримували п’яними за кермом. І ці судді відбілювали їх і закривали справи. Є питання по декларуванню, за походженням джерел для майна", — обурюється Степан Берко. Відтак до 1 липня кандидати мають надати пояснення, щодо фактів наведених у записках громадської організації. 4 липня, за результатами співбесід і пояснень, Рада суддів має оголосити хто пройшов до наступного етапу і поїде на з’їзд суддів. А з’їзд суддів буде визначати, хто тане новим суддею Конституційного суду. Дату ще не призначили.

Читайте також

Хто стане новим головою Конституційного суду та що зі справами проти Тупицького

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Джерело