Упродовж майже трьох місяців захоплення та окупації Маріуполя жителі ховали загиблих на подвір'ях біля будинків, що знаходяться поряд з комунікаціями водопостачання та водовідведення. Могили переважно не дуже глибокі — майже на поверхні. Про це повідомила Уповноважена Верховної Ради з прав людини.

Вона додала, що після запуску пошкоджених систем водопостачання, вода вилилася на поверхню землі та почала розмивати стихійні поховання — внаслідок цього виникла висока загроза потрапляння трупної отрути, бактерій, мікобактерій туберкульозу та інших збудників хвороб, які могли бути у померлого, у водопровідну систему, підземні джерела та у річки з морем.

"Враховуючи, що фільтраційні системи та насосні станції для перекачування каналізаційних стоків також пошкоджені окупантами, питна вода змішується зі стоками з каналізації й стає непридатною для споживання", — йдеться в повідомленні.

Маріуполь на межі епідемічної та екологічної катастроф — Денісова

Денісова зазначила, що російські загарбники перетворили місто на сміттєзбірник, оскільки побутове сміття нічим вивезти вже два місяці, його почали викидати поряд з будинками. За її словами, частина сміття затоплена водою з пошкоджених труб водопостачання та від дощів, що призводить до росту патогенних бактерій, які потім потрапляють до ґрунтових вод, річок та моря.

"Також, через розірвані ракети та авіабомби, ґрунти, підземні води в місті забруднені хімічними речовинами та важкими металами, що призводить до небезпечного для людини і довкілля накопичення канцерогенного сміття. Це загрожує масовими отруєнням та епідемією інфекційних хвороб для маріупольців, а наслідки для довкілля будуть проявлятися роками не лише в Україні, а й за її межами", — наголосила омбудсменка.

Денісова зазначила, що дії окупантів є порушенням чотирьох женевських конвенцій 1949 року та додаткових протоколів до них (в тому числі Протоколу № 1 від 1977 року) та є геноцидом українського народу відповідно до статті 6 Римського статуту міжнародного кримінального суду.

Що відомо В окупованому Маріуполі запрацювали 7 сміттєвозів замість 34 Окупований Маріуполь підключили до водопостачання — вулиці міста у воді Маріуполь перебуває у блокаді з березня Російська окупаційна адміністрація анонсувала тестовий запуск водопостачання у зруйнованому Маріуполі на 12 травня. 13 травня в Маріуполі з’явилась місцями вода та пориви. У Маріуполі через проблеми з водою можливий спалах холери. До кінця 2022 року у Маріуполі через відсутність водопостачання та зруйновану каналізацію від хвороб та епідемій можуть померти понад 10 тисяч людей. Наразі у місті перебуває від 150 до 170 тисяч жителів. Голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко повідомив, що за час війни у Маріуполі загинули від 20 до 22 тисяч людей. Мер Маріуполя Вадим Бойченко повідомив, що інфраструктура міста внаслідок боїв пошкоджена на 90%. При цьому 40% Маріуполя не підлягає відновленню. Хаотичні поховання та літні дощі можуть призвести до епідемічної катастрофи у Маріуполі — Бойченко

Читайте всі новини Донбасу в Telegram та Viber

Джерело