У Здолбунівському краєзнавчому музеї розпочали втілювати проєкт "Вижити та перемогти: російсько-українська війна 2022". Його мета – зафіксувати злочини російських окупантів в Україні, – розповів Суспільному ініціатор проєкту, голова громадської організації "Голос пам’яті", доцент кафедри всесвітньої історії Рівненського державного гуманітарного університету Роман Михальчук.

Наталія Савінська – з Бучі.

"Роман – мій однокласник. Я дуже довго мовчала, мені хотілося виговоритись, тому погодилась на запрошення. Ті, хто відчув на собі цю війну і хто просто спостерігає, один одного не зрозуміють. Моя мета не була, щоб щось донести, я хотіла розповісти свою історію. Саме з таких розповідей напишеться історія", – каже жінка.

На Рівненщині почали записувати відеосвідчення очевидців злочинів військ РФ

Історія Наталії розпочалася раніше – 15 лютого.

"Ми дуже боялися цієї війни. Нас застерігали, що напад відбудеться саме 15 лютого. Я навіть зібрала тривожну валізку. Але я, чоловік і двоє дітей виїхали з першими вибухами 24 лютого. Наші батьки відмовилися їхати. Спочатку поїхали недалеко, оскільки думали, що тиждень-два, і ми повернемось. Поїхали за 40 кілометрів в Ясногородку. На момент активних бойових дій в Макарові, що поблизу, нам 28 лютого чудом вдалося звідти виїхати, адже перебування там було нестерпним. Забрали з собою кума та його дітей і трьома машинами від'їхали ще на 50 кілометрів в Житомирську область. І вже 5 березня всі гуртом поїхали на свою батьківщину у Мізоч на Рівненщині. Батьки виїхали 11 березня. Вони зараз також разом з нами", – розповідає Наталія Савінська.

Проєкт передбачатиме запис усних свідчень про сучасну війну.

"Я не зміг залишитись осторонь, тому ініціював такий проєкт. Його мета – зафіксувати злочини російських окупантів в Україні. Ці свідчення надаватимуть люди, які насамперед постраждали від війни та вимушено покинули свою домівку", – сказав голова громадської організації "Голос пам’яті", науковець Роман Михальчук.

Крім внутрішньо переміщених людей, усні свідчення надаватимуть волонтери, представники тероборони, військовослужбовці, представники влади та громадських ініціатив.

"Ми шукатимемо людські історії, щоб показати людське обличчя війни, те, як вона вплинула на українців та як вони змушені потерпати від російської агресії. Сподіваємося, що ці свідчення стануть одними із тих, які також будуть документально підтверджувати злочини російських окупантів і стануть в пригоді під час засудження цієї несправедливої війни", – додав Роман Михальчук.

У планах організаторів створити архівні відео повних свідчень для майбутніх поколінь. Вирізки з основних історій можна буде побачити на YouTube-каналі Здолбунівського краєзнавчого музею, – розповів в.о. директора закладу Олександр Чижевський.

"Важливо їх усіх почути, побачити, об'єднати. Одна жінка казала, що вони тут – як вирвані дерева. Хотілося б, щоб вони знали, що вони тут потрібні. Багато хто з переселенців тут волонтерять для того, щоб скоріше повернутися додому, щоб ця війна закінчилась, і ми хочемо це показати, зберегти для архіву. Війна закінчиться і вони поїдуть всі по власних домівках, тому мати такий архів – важливо. Це – історія, яку вони переживають разом з нами", – додав Олександр Чижевський.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Джерело