В етнопарку "Ладомирія" на Рівненщині з'явилась нова локація – 200-літня хата ХІХ століття з чотирисхилим дахом. Її навесні 2021-го привезли з Рівного до Радивилова, щоб зберегти та відреставрувати, – розповів Суспільному голова ГО "Центр дослідження і відродження Волині" Володимир Дзьобак.

Що це за хата

Хата знаходилася у Рівному на вулиці Шевченка, 113. Її демонтували у травні 2021-го року.

У будинку часто бував священник і цілитель Михайло Носаль. Це друга хата, яку привезли з Рівного. Першу до "Ладомирії" перевезли у вересні 2020 року з вулиці Шевченка, 65.

Хата з Рівного, яку

"Ця хата набагато більша за попередню. Коли ми її забирали, вона була двосхила. Але коли її почали збирати спеціалісти, виявилось, що вона, у порівнянні з попередньою хатою, чотирисхила (дах з чотирьох сторін). Її багато разів перебудовували, а її права частина майже повністю згоріла", – розповів Володимир Дзьобак.

Орієнтовна площа хати – 120 квадратних метрів. Всередині є дві кімнати, сіни та вихід на горище.

"У багатьох скансенах України переважно сільські хати. Оскільки цю хату ми забрали із міста Рівного, то і будемо намагатися облаштувати її як міщанську. Для цього збираємо артефакти ХІХ століття, частина в нас вже є. Артефакти приносять небайдужі жителі, деякі ми купуємо на відповідних сайтах, приятелі їздять по селах та містах і привозять", – додав Володимир Дзьобак.

Щоб реставрувати хату, реставраторам довелося шукати матеріал, який відповідав би попередньому.

Поряд із хатою стоїть шпихлір.

"Шпихлір – це комора. Швидше за все це тепла комора. На півночі вона називалася "кліть" якщо вона була холодна, а якщо тепла – то "стебка". Це шпихлір ХІХ століття. Він належав моєму прапрадіду Микиті", – додав Володимир Дзьобак.

Шпихлір у ХІХ столітті виконував дві функції – слугував коморою та приміщенням, де ночували молодята до появи дітей.

Читайте також: Етнорезиденція на Рівненщині збирає онлайн автентичний одяг з усієї України, аби його відтворити Які ще локації відкриті

Станом на кінець листопада у "Ладомирії" відкрили десять локацій: майстерню ручного ткацтва, п'ять локацій зі скансену – три хати та дві споруди, аустерію, де пригощають староволинськими стравами, виставкова та камінна зали, тир.

У планах – відкриття локації риб та креветок.

"Локація буде облаштована як акваферма. Там буде два басейни з рибою та креветками, яких можна буде погодувати. Креветки раз на декілька днів змінюють свій панцир, і упродовж 20 хвилин залишаються беззахисні. Якщо пощастить, на це також можна буде подивитися", – додав Володимир Дзьобак. У 2022-му там планують відкрити локації з лаванди та павловнії.

Що відомо Стареньку рівненську хатину, якій майже 200 років, розібрали й перевезли до етнорезиденції Ладомирія в Радивилові у вересні 2020-го. Завершили роботи над її відновленням у листопаді. У грудні 2020-го в етнопарку Ладомирія презентували нову скансен-локацію. У музеї просто неба показали і реконструйовану хатину, яка донедавна стояла занедбаною на вулиці Шевченка у Рівному. Щоб забрати її на реконструкцію – витратили півтора року. Етнопарк "Ладомирія" засновано в місті Радивилів на Рівненщині. Понад 10 років тому команда почала займатися відновленням традиційного українського одягу, зокрема, з унікального надтонкого волинського льону – серпанок. Потім запустили процес внесення його до списку об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО. Згодом діяльність Центру розширилась на масу різних проєктів, а в 2020 році "Ладомирія" відкрилася як цілий етнопарк.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Джерело