Про новий варіант коронавірусу, який потенційно може бути небезпечніший за відомий штам "Дельта", британські вчені повідомили 24 листопада. Вони звернули увагу на велику кількість змін штаму у шиповидному білку, що може ускладнити його нейтралізацію антитілами, сприяти швидкому поширенню та стійкості до існуючих вакцин. ВООЗ присвоїла штаму грецьку букву "Омікрон" і дійшла висновку, що цей різновид вірусу може стати загрозою для країн. Суспільне зібрало все, що відомо про "новачка" від коронавірусів та дізналося в експертів як убезпечитися від "Омікрону" українцям.

Новий штам коронавірусу В.1.1.529 був виявлений на півдні Африки. У Національному інституті інфекційних захворювань (NICD) ПАР заявили, що вчених збентежила кількість мутацій даного варіанту — 32 зміни у шиповидному білку у порівнянні з вже відомими варіантами COVID-19. Це може вплинути на базові характеристики вірусу, а саме зробити його більш резистентним до антитіл та вакцин.

Всесвітня організація охорони здоров'я позначила новий штам грецькою буквою "Омікрон", пропустивши, до речі, свідомо дві букви грецького алфавіту. Передостанній виявлений штам коронавірусу називався "мю". Після цієї грецької літери йдуть "ню" і "ксі", а потім — "омікрон". У ВООЗ пояснили, що вирішили пропустити "ню" тому, що люди могли переплутати цю назву зі словом "new" (новий — ред.). Що стосується "ксі" (Xi), так пишуть поширене прізвище в Китаї, зокрема, так звуть голову Компартії Китаю Сі Цзіньпіна (Xi Jinping). У ВООЗ вважають, що назви хвороб не повинні нікого ображати.

Як відреагував світ

Попри заклики ВООЗ не обмежувати туризм через виявлення нового штаму коронавірусу у Південній Африці, десятки країн вже відмовилися від авіарейсів з ПАР, а також посилили епідеміологічний контроль на кордонах. Велика Британія тимчасово призупинила авіасполучення із низкою південноафриканських країн. Йдеться про тимчасову заборону рейсів із Південної Африки, Намібії, Ботсвани, Зімбабве, Лесото та Есватіні. Британським мандрівникам, які повертаються з цих країн, доведеться перебувати на карантині. Ізраїль також заборонив подорожі з Південної Африки та в’їзд іноземців із регіону, а згодом взагалі закрив кордони на два тижні. Перші можливі випадки зараження новим південноафриканським штамом коронавірусу зафіксували у низці країн Європи, зокрема у Німеччині, Чехії, Нідерландах та Італії.

Читайте також: "Японське диво" або як боротися з пандемією коронавірусу успішно

Влада Індонезії забороняє із 29 листопада в'їзд з восьми країн Півдня Африки та збільшити термін карантину після прибуття для всіх в'їжджають в країну. Йдеться про ПАР, Ботсвани, Намібії, Зімбабве, Лесото, Мозамбіку, Есватіні та Нігерії. Велика Британія запровадила обов'язковий ПЛР-тест і самоізоляцію для всіх, хто в'їжджає в країну. Як заявив прем'єр-міністр країни Борис Джонсон, "Омікрон"-штам коронавірусу може передаватися між повністю вакцинованими людьми.

Влада США рекомендувала своїм громадянам не відвідувати вісім африканських країн на тлі поширення "Омікрону", йдеться у заяві Держдепартаменту. Рекомендація стосується ПАР, Ботсвани, Зімбабве, Намібії, Лесото, Есватіні, Мозамбіку і Малаві. У Національному інституті охорони здоров'я США заявили, що цей різновид коронавірусу є є заразнішим, ніж раніше виявлені варіанти.

Фінляндія обмежила до 19 грудня в'їзд з країн Півдня Африки: "З 28 листопада Фінляндія обмежує в'їзд мандрівників, які в останні 14 днів перебували в Ботсвані, Есватіні, ПАР, Лесото, Мозамбіку, Намібії або Зімбабве. Це рішення означає, що мандрівник, який перебував у цих країнах, не може потрапити до Фінляндії, пред'явивши сертифікат про вакцинацію. Людина може приїхати до Фінляндії тільки в разі, якщо у нього є на це вагома причина, включаючи невідкладні сімейні обставини та інші питання особистого характеру", — йдеться в повідомленні міністерки внутрішніх справ країни Крісти Мікконен.

Аналогічні епідеміологічні обмеження впровадили Марокко, Йорданія, Сейшели, Ангола та інші. В Україні про появу заражень "омікроном" станом на 28 листопада не повідомляється.

Чому поява "Омікрона" викликала таку тривогу

Вчені стурбовані з двох основних причин. По-перше "Омікрон" занадто швидко поширюється: щоденні випадки захворювання в Південній Африці більш ніж потроїлися з 23 листопада, коли штам було вперше виявлено, станом на 26 листопада у світі було зареєстровано вже 2828 випадків захворювання.

Іншою причиною для занепокоєння є його вкрай незвичайний генетичний профіль. Директор з геноміки COVID-19 в (Велика Британія) Джеффрі Барретт, описав "Омікрон" як" безпрецедентну вибірку" мутацій з чотирьох попередніх варіантів, що викликають занепокоєння: Альфа, Бета, Гамма і Дельта, передає Financial Times. Є й інші генетичні зміни, які раніше не спостерігалися, значення яких поки невідомо, додав він. "Омікрон" може бути виявлений, як і інші види коронавірусу, при звичайних ПЛР-тестах, але для підтвердження наявності саме цього штаму необхідне геномне секвенування.

Симптоми "Омікрону" проявлялися в легкій формі на відміну від інших штамів, повідомила лікар з ПАР Анжеліка Кутзі, пише The Telegraph. За її словами, пацієнти, у яких виявили новий штам, скаржилися на сильну втому, прискорений пульс і високу температуру. При цьому пацієнти з новим штамом, як зазначила Кутзі, найчастіше були молодими людьми. Лікар також уточнила, що у хворих не спостерігалася втрата смаку або нюху.

Що кажуть українські науковці

"Омікрон" є більш "заразним" ніж штам "Дельта". Невідомо, коли "Омікрон" буде в Україні, але він вже є в Європі, тому найближчим часом може бути й в нас. Але наскільки це небезпечно — невідомо. Штами будуть завжди, але ми їх не помічали раніше і не будемо потім помічати. Коли закінчиться пандемія, наступного року і ми забудемо про ці всі штами", — заявив Суспільному головний лікар приватного медцентру, доктор медичних наук, завідувач лабораторії імунореабілітології Інституту імунології та мікробіології ім. Мечникова (Харків) Андрій Волянський.

Лікар-епідеміолог, голова правління Всеукраїнської спілки громадських організацій "Українська санітарно епідеміологічна спілка" Людмила Мухарська припустила, що "Омікрон" вже дістався України.

"Якщо він є вже у країнах Європи, то можемо зробити висновки, що він розповсюджується достатньо швидко. Оскільки небагато ще зареєстровано випадків і, на мій погляд, не можна говорити про якісь значні або незначні ризики. Але все ж таки, враховуючи, що новий варіант штаму є і там зафіксовано достатню кількість мутацій, це говорить про те, що вірус шукає можливості залишитися в людській популяції. Якщо порівнювати з Дельтою, то мені здається, що це буде самостійний варіант і він відрізнятиметься від Дельти. Поки що рано порівнювати. Так, як "Омікрон" вже зареєстрований в Німеччині, здається в Чехії теж, то можливо він вже є і в Україні", — зазначила науковиця.

Вона, щоб убезпечити себе від "Омікрону", треба дотримуватися загальних рекомендацій, які вже є.

"Оскільки це все ж коронавірус і всі протиепідемічні заходи залишаються. Поки що, нічого не змінюється. Важко сказати, коли штами припинять своє утворення. Оскільки вірус шукає нові можливості залишатися в людській популяції. Якщо буде досягнуто достатньо велику кількість вакцинованих, то вдасться взяти під контроль пандемію. Але поки питання залишається відкритим, чи буде впливати вакцина на новий штам вірусу", — каже Людмила Мухарська.

За даними Університету Джона Гопкінса, відтоді як коронавірус вперше з'явився в Ухані, наприкінці 2019 року, в усьому світі було інфіковано більше ніж 261 мільйона осіб, і щонайменше 5,1 мільйона померли.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело