Рада готова виділити по 35 мільйонів гривень на округи депутатам

Парламентський комітет підтримав низку правок до бюджету, який Рада мала розглядати сьогодні.  І от це голосування  назвали першим читанням та урочисто повідомили  про підготовку бюджету до  повторного, фінального   розгляду. Правда, за кілька годин таки розібралися і зробили вигляд, що так і планували. Журналістка "5 каналу" Ірина Сисак знає про те, як депутати-виконавці заплуталися у двох парламентських соснах. 

Бюджет-2022: що заклали депутати в нього та скільки правок надали (Відео)

З якими цифрами житимемо у 2022-му? Верховна Рада схвалила за основу проєкт бюджету на наступний рік.  Слуги називають його кошторисом інвестиції в людину та майбутнє, в опозиції ж – бюджетом нових боргів.

Але насправді все виявилося не так. За розгляд бюджету в першому читанні нардепи таки взялися. Для цього у залі мали розглянути постанову бюджетного комітету. У ній – понад 3 тисячі пропозицій та поправок до кошторису, які подали народні обранці.

"Комітет пропонує врахувати повністю або частково 10501 пропозицію, та відхилити 1783 пропозицій", – зазначив голова бюджетного комітету Ради Юрій Арістов.

І ці висновки комітету Рада зрештою голосує в першому читанні. 264 ЗА, і в кулуарах слуги народу одразу ж заговорили – бюджет нібито ухвалили за основу. 

"Проєкт державного бюджету дійсно був підтриманий у першому читанні і відповідно направлений на подальше опрацювання урядом по пропозиціях народних депутатів", – заявила Леся Забуранна зі "Слуги народу".

Про це написав і сайт Верховної Ради. І більшість українських ЗМІ. Але згодом новини почали переписувати. 

З'ясувалося, за основу бюджет проголосували лише на половину. Все через тонкощі процедури його ухвалення. Аби кошторис вважався ухваленим у першому читанні, треба в цілому проголосувати постанову Кабміну. І тут Рада погрузла в поправках. І від слуг, і від опозиції.

"Є ті правки, які просто подавали, але є правки важливі для когось особисто", – зазначив Олексій Устенко, депутат "Слуги народу".

Як порахували у Мінфіні, депутатські забаганки цьогоріч – рекордні. На трильйони. 

"На рекордну суму понад 86 трильйонів гривень, це по суті додатково ще 57 бюджетів", – пояснив чільник Мінфіну Сергій Марченко.

Відтак, після комітетського розгляду проєкт бюджету аж надто не змінився. Понад 6 мільярдів Рада наполягає виділити депутатам на округи. 

"По 35 мільйонів на округ, народні депутати про себе точно не забули", – пояснив голова фракції "Голос" Ярослав Железняк.

Таку ж суму додатково хоче отримати з податку від імпорту.

Загалом заробляти і тратити Мінфін планує більше, ніж торік. Водночас дефіцит зменшився до 188 мільярдів. Планують і зростання ВВП – майже на 4%. 

"Зменшується дефіцит, це свідчить про оздоровлення наших публічних фінансів", – переконує голова фінансового комітету Данило Гетманцев.

"Бюджет розроблявся на основі бюджетної декларації. Бюджет є цілком реальний, збалансований, і реальний до виконання", – вважає міністр фінансів Сергій Марченко.

Утім, у таких прогнозах сумніваються в Рахунковій палаті.

Уряд прогнозує зростання ВВП, за нашою оцінкою, це дещо оптимістично, динаміка основних економічних показників, тенденції на світових ринках свідчить, що таке зростання може не відбутися, зростає ризик недонадходження коштів", – зазначив голова раxункової палати Валерій Пацкан.

Пріоритетними у бюджеті Кабмін і слуги народу бачать медицину та оборону. На військо передбачили майже 6% від ВВП. А це понад 300 мільярдів. Менше – до двох сотень – отримає охорона здоров'я. 

"Недофінансування приблизно 150 мільярдів гривень", – пояснив Сергій Соболєв з "Батьківщини".

"На 34 мільярди більше, ніж в цьому році, це рекордні суми на медицину, це дозволить підняти суттєво зарплати медикам і медперсоналу", – переконує "слуга" Євгенія Кравчук.

Збільшити обіцяють і прожитковий мінімум. Несуттєво зростуть і мінімальні зарплати та пенсії. У фракціях меншості кажуть, суми – мізерні. Зважаючи на темпи зростання інфляції.

Не прорахували і субсидії, – слугам дорікають в опозиції. Пояснюють, із шаленими тарифами на газ запланованих більш ніж 38 мільярдів точно не вистачить. 

"Якщо в бюджеті не вистачає субсидії – ми додаємо, як ми додали проголосувавши  зміни до закону про бюджету на 2021 рік, дадавши 12 мільярдів", – переконує Данило Гетманцев.

За таку постанову комітету щодо бюджету опозиція так і не дала голосів. Кошторис не схвалюють, нічим не відрізняється від попередніх.

"Він такий самий поганий, не гірший не кращий, а такий самий. Як завжди підвищили видатки на правоохоронні органи. Чесно і відверто, бюджет ніякий, ми голосувати не будемо, є коаліція, хай голосують, отримують свої соцекономи за це", – заявив Ярослав Железняк з "Голосу".

"Бюджет 2022 це дійсно інвестиція в людину, і прізвище цієї людини Володимир Зеленський", – заявила Ірина Геращенко з "Європейської солідарності".

Цифрами бюджету 2022-го задоволені далеко і не всі слуги народу.

"Мене не влаштовує бюджет який закладений на культуру і на гуманітарну сферу, бо він нижчий, аніж цього року", – зазначила Євгенія Кравчук.

Тепер депутати зайшли у розгляд поправок – опозиція наполягає свої ключові пропозиції обговорювати у залі. Справитися за середу парламенту не вдалося. Завершити мають у четвер. Тоді й кошторис – ухвалений у першому читанні – відправиться в Кабмін на підготовку до фінального голосування.

Ірина Сисак, Юрій Усік та Олексій Тищенко, "5 канал"

Читайте більше про Бюджет-2022 у матеріалі 5.UA. 

Джерело