Розритий курган у селі Терсянка Запорізького району глибиною 8 метрів вже рік залишається незасипаним та без охорони.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного Ольга Ларіонова.

Від дороги, що веде до села Кринівки, курган розташований приблизно у 30 метрах. Похованню близько 3000 років, розповів місцевий краєзнавець Сергій Кухленко, належить до доби пізньої бронзи, "або залізної" доби.

На Запоріжжі вже рік залишається розритим курган, якому три тисячі років

Чоловік каже, що у розритому стані пам’ятка археології перебуває рік – після спроби пограбування невідомими, яких до цього часу не знайшли: "Вже рік пройшов. На жаль, яма існує, її так і не зарили, немає фінансування. Це небезпечно тим, що курган відкритий. Він руйнується водою і є небезпека для місцевих жителів і тваринок, які можуть туди потрапити. За попередніми даними, глибина до 8 метрів викопана".

Староста Терсянського Старостинського округу Новомиколаївської селищної територіальної громади Тетяна Коростильова каже, з курганом наведуть лад ще до холодів: "На даний час це питання практично вже вирішене. До холодів, до зими ми це все зробимо — засиплемо його, приведемо у порядок".

Краєзнавець Сергій Кухленко зауважує, охоронна зона навколо кургану відсутня: "Охоронна зона навкруги пам’ятника має бути до 20 метрів. Тобто, всі сільгоспроботи не повинні виконуватися. Біля цього кургану ми спостерігаємо ще насипи. Ось там два-три кургани. А по цю сторону — їх 5. Всього 8 насипів".

Читайте також: На Запоріжжі старовинна лютеранська кірха потребує реконструкції

Розритий біля Терсянки курган — не поодинокий випадок, розповів журналістам Суспільного директор Запорізького обласного Центру охорони культурної спадщини Артур Середін. За його словами, протягом кількох десятиліть у Запорізькій області грабіжницькі розкопки співробітники Центру фіксували неодноразово.

"2010 рік, наприклад, Мелітопольський район. Ми побачили, як бригада працювала на кургані з використанням важкої техніки. Ми відразу викликали поліцію, але поки приїхала поліція, вони встигли скритися і, навіть, кинули там техніку", — наголошує Артур Середін.

Схожий випадок журналісти Суспільного зафіксували третього вересня 2018-го року в селі Новояковлівка Запорізького району. Тоді вчитель історії сільської школи Олександр Чечель показав кількаметрову яму, вириту під напівзруйнованою Покровською церквою.

За його словами, існує місцева легенда, що у 19-му столітті, коли будували Василівський замок, що в 40 кілометрах звідси, до цієї церкви проклали підземний хід, а в ньому, начебто, сховали панські скарби. Копачі шукають їх і донині, розповів учитель.

"Найбільш небезпечними є ті, хто копає на замовлення. Потім колекцію археологічних артефактів продають на різного роду аукціонах. Поки є всі ці “чорні ринки”, аукціони, і буде існувати цей тип злочину. По грабіжницьких розкопках жодна справа не дійшла до суду, тому що нікого не затримали", — пояснив Артур Середін.

Директор Департаменту культури, туризму та релігій Запорізької облдержадміністрації Владислав Мороко зауважує, справді не знайшли ще жодного зі зловмисників. Це, на його думку, через невідрегульовану систему оперативного реагування.

"Система оперативного реагування не відпрацьована. Тому зрозуміло, що ми інформуємо органи правопорядку постфактум. Проінформували. Відкривається кримінальне впровадження, починається розслідування, але зараз жодного з таких копачів не знайшли. При тому, що ми розуміємо, що їх можна знайти, було б бажання", — розповів Владислав Мороко.

На сайті Нацполіції у Запорізькій області від 24-го вересня зазначено, що “на теперішній час у провадженні слідчих перебуває 18 кримінальних справ, відкритих за ознаками статті 298 Кримінального кодексу України — “Незаконне проведення пошукових робіт на об’єктах археологічної спадщини, знищення, руйнування та пошкодження об’єктів культурної спадщини”.

За словами Владислава Мороко, взяти ситуацію під контроль можна за допомогою моніторингу у територіальних громадах: "Щоб поліцейські дільниці знали, що на їхній території знаходиться, і моніторили. Тому що немає такої всеукраїнської, чи обласної організації, яка їздить весь час і дивиться кургани. Їх на території Запорізької області, разом із внутрішньокомплексними курганами, близько 7-ми тисяч".

Нині ж за ініціативи обласного Департаменту культури, туризму та релігій для допомоги місцевим громадам створюють інтерактивну мапу, де будуть позначені всі кургани в області.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber

Джерело